Senate President Pro Tempore Brian Bingman announces Republican committee assignments
Published: December 17th, 2014
OKLAHOMA CITY — Senate President Pro Tempore Brian Bingman on Wednesday (December 17) announced committee assignments for Republican members.
The GOP has 40 seats, the highest number of members for the caucus in state history.
“Oklahomans have given Republicans a historic majority in the state Senate,” said Bingman, R-Sapulpa. “With 40 Senators, there is a considerable diversity of leadership and talent in the Republican caucus. I am proud to work with such a fine group of public servants as we advance an agenda to further our economic momentum.”
The State Senate’s committee Republican Chairs, Vice Chairs and membership for the 2014-15 legislative session are listed below.
Note: For one committee (Insurance) a Democrat will serve as vice chairman. The President Pro Temp’s staff said, in response to a question from CapitolBeatOK, that Sen. Randy Bass of Lawton, Democratic Leader in the upper chamber, is out of the country and will name his committee assignments when he returns next week.
Agriculture and Rural Development Committee
Eddie Fields, Wynona, Chair; Mark Allen, Spiro, Vice Chair; Joseph Silk, Broken Bow; Don Barrington, Lawton; Larry Boggs, Red Oak; Frank Simpson, Springer; Anthony Sykes, Moore; and Ron Justice, Chickasha
Appropriations Committee
Clark Jolley, Edmond, Chair
Greg Treat, Oklahoma City, Vice Chair
NOTE: All members of the Senate, both Republican and Democrat, are members of the Senate Appropriations Committee.
Business and Commerce Committee
Dan Newberry, Tulsa, Chair; Stephanie Bice, Oklahoma City, Vice Chair; Nathan Dahm, Broken Arrow; Jim Halligan, Stillwater; Joseph Silk, Broken Bow; Ron Sharp, Shawnee; Ervin Yen, Oklahoma City; and Roger Thompson, Okemah.
Education Committee
John Ford, Bartlesville, Chair; Ron Sharp, Shawnee; Vice Chair Josh Brecheen, Coalgate; Marty Quinn, Claremore; Jim Halligan, Stillwater; Jason Smalley, Stroud; Clark Jolley, Edmond; Wayne Shaw, Grove; Gary Stanislawski, Tulsa; and Roger Thompson, Okemah.
Energy Committee
Bryce Marlatt, Woodward, Chair; AJ Griffin, Guthrie, Vice Chair; Brian Crain, Tulsa; Rick Brinkley, Owasso; Greg Treat, Oklahoma City; Rob Standridge, Norman; Ron Justice, Chickasha; Clark Jolley, Edmond; Eddie Fields, Wynona; Kyle Loveless, Oklahoma City; Mark Allen, Spiro; Ralph Shortey, Oklahoma City,
Finance Committee
Mike Mazzei, Tulsa, Chair; Rick Brinkley, Owasso, Vice Chair; John Ford, Bartlesville; Jim Halligan, Stillwater; Clark Jolley, Edmond; Kim David, Porter; Frank Simpson, Springer; Nathan Dahm, Broken Arrow; Darcy Jech, Kingfisher; Ervin Yen, Oklahoma City; and Marty Quinn, Claremore.
General Government Committee
Nathan Dahm, Broken Arrow, Chair; Jack Fry, Midwest City, Vice Chair; Stephanie Bice, Oklahoma City; David Holt, Oklahoma City; Bryce Marlatt, Woodward; Ralph Shortey, Oklahoma City; and Corey Brooks, Washington.
Health and Human Services Committee
Rob Standridge, Norman, Chair; Ervin Yen, Oklahoma City, Vice Chair; Kim David, Porter; Brian Crain, Tulsa; Greg Treat, Oklahoma City; AJ Griffin, Guthrie; and Kyle Loveless, Oklahoma City.
Insurance Committee
Bill Brown, Broken Arrow, Chair; John Sparks, D-Norman, Vice Chair; Mike Mazzei, Tulsa; Darcy Jech, Kingfisher; Gary Stanislawski, Tulsa; and Marty Quinn, Claremore.
Judiciary Committee
Anthony Sykes, Moore, Chair; Brian Crain, Tulsa, Vice Chair; Corey Brooks, Washington; AJ Griffin, Guthrie; David Holt, Oklahoma City;
Rob Standridge, Norman; Greg Treat, Oklahoma City; and Roger Thompson, Okemah.
Public Safety Committee
Don Barrington, Lawton, Chair; Corey Brooks, Washington, Vice Chair; Josh Brecheen, Coalgate; John Ford, Bartlesville; Kim David, Porter; Wayne Shaw, Grove; and David Holt, Oklahoma City.
Pensions Committee
Rick Brinkley, Owasso, Chair; Darcy Jech, Kingfisher, Vice Chair; Bill Brown, Broken Arrow; Mike Mazzei, Tulsa; Patrick Anderson, Enid; and Dan Newberry, Tulsa.
Rules Committee
Ron Justice, Chickasha, Chair; Eddie Fields, Wynona, Vice Chair; Rick Brinkley, Owasso; Clark Jolley, Edmond; Bryce Marlatt, Woodward; Frank Simpson, Stringer; Rob Standridge, Norman; Greg Treat, Oklahoma City; Nathan Dahm, Broken Arrow; Kim David, Porter; and AJ Griffin, Guthrie.
Tourism and Wildlife Committee
Josh Brecheen, Coalgate, Chair; Larry Boggs, Red Oak, Vice Chair; Bill Brown, Broken Arrow; Eddie Fields, Wynona; Patrick Anderson, Enid; Wayne Shaw, Grove; Ron Justice, Chickasha; and Ron Sharp, Shawnee.
Transportation Committee
Gary Stanislawski, Tulsa, Chair; Joseph Silk, Broken Bow, Vice Chair; Mark Allen, Spiro; Don Barrington, Lawton; Stephanie Bice, Oklahoma City; Jack Fry, Midwest City; Kyle Loveless, Oklahoma City; Bryce Marlatt, Woodward; Dan Newberry, Tulsa; Jason Smalley, Stroud; and Ralph Shortey, Oklahoma City.
Veterans and Military Affairs Committee
Frank Simpson, Springer, Chair; Patrick Anderson, Enid, Vice Chair; Anthony Sykes, Moore; Jason Smalley, R-Stroud; Larry Boggs, Red Oak; and Jack Fry, Midwest City.
Appropriations Subcommittee on Education
Jim Halligan, Stillwater, Chair; Jason Smalley, Stroud, Vice Chair; John Ford, Bartlesville; Gary Stanislawski, Tulsa; Ron Sharp, Shawnee; and Joseph Silk, Broken Bow.
Appropriations Subcommittee on General Government and Transportation
Kyle Loveless, Oklahoma City, Chair; Roger Thompson, Okemah, Vice Chair; Mark Allen, Spiro; Rick Brinkley, Owasso; Larry Boggs, Red Oak; Bryce Marlatt, Woodward; and Jack Fry, Midwest City.
Appropriations Subcommittee on Health and Human Services
Kim David, Porter, Chair; AJ Griffin, Guthrie, Vice Chair; Frank Simpson, Springer; Rob Standridge, Norman; Ervin Yen, Oklahoma City; and Brian Crain, Tulsa.
Appropriations Subcommittee on Natural Resources
Ron Justice, Chickasha, Chair; Marty Quinn, Claremore, Vice Chair; Eddie Fields, Wynona; Patrick Anderson, Enid; Darcy Jech, Kingfisher; and Mike Mazzei, Tulsa.
Appropriations Subcommittee on Public Safety and Judiciary
Greg Treat, R-Oklahoma City, Chair; Ralph Shortey, Oklahoma City, Vice Chair; Don Barrington, Lawton; Anthony Sykes, Moore; Corey Brooks, Washington; Josh Brecheen, R-Coalgate and Bill Brown, Broken Arrow.
Appropriations Subcommittee on Select Agencies
David Holt, Oklahoma City, Chair; Wayne Shaw, Grove, Vice Chair; Nathan Dahm, Broken Arrow; Stephanie Bice, Oklahoma City; and Dan Newberry, Tulsa.